خانه / فرهنگی / نصب سازه حفاظتی برای شهر “یئری” نیازمند تایید شورای میراث فرهنگی است
57663216

نصب سازه حفاظتی برای شهر “یئری” نیازمند تایید شورای میراث فرهنگی است

ارسال به دوستان
۰
۰مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: سازه شهر یئری طراحی شده و در صورت تایید شورای میراث فرهنگی و تامین ۱۵ میلیارد ریال اجرایی می‌شود.

‌به گزارش ‌سایت خبری نگاه آفتاب، کریم حاجی زاده در جریان بازدید از منطقه تاریخی شهریئری در جمع خبر نگاران با اشاره به قدمت این مکان تاریخی گفت: بر اساس کاوش‌های باستان شناسی  قدمت منطقه باستانی شهر یئری در  مشگین شهر به چهار هزار سال قبل بر می‌گردد، بطوری‌که این محوطه باستانی با وسعت ۴۰۰ هکتار از مهم ترین مناطق باستانی ایران به شمار می‌رود که از سه قسمت معبد‌، قلعه و قوشا تپه تشکیل شده است.

مدیر‌کل میراث فرهنگی اردبیل با بیان اینکه منطقه شهر یئری قابلیت ثبت جهانی دارد، اضافه کرد: ‌برای این منطقه ‌از سال ۸۵ تا کنون سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اختصاص یافته، بطوری‌که برای تکمیل ثبت اطلاعات آن برای ثبت جهانی هستیم.

وی با اشاره به کذب بودن ‌اخبار منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تخریب ۸۰ درصدی این آثار تاریخی گفت: نهایت آسیبی منطقه وارد شده کمتر از ۴۰ درصد است، بطوری‌که برای جلوگیری از فرایش سنگ‌های این منطقه سازه‌ای طراحی شده و در صورت تایید شورای میراث فرهنگی و تامین ۱۵ میلیارد ریال اجرایی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به اینکه حال آثار تاریخی در کشور چندان خوب نیست‌، گفت: در کل کشور اعتبارات بناهای تاریخی اندک است، بناهای تاریخی در اردبیل هم با مالکیت دولت قابل واگذاری برای بهره‌برداری بخش خصوصی است.

به گفته حاجی زاده، مشکلات بسیاری از جمله نبود اعتبارات کافی در سازمان میراث فرهنگی و عدم اولویت حفاظت از میراث تاریخی در بودجه‌بندی‌های شهرستانی از جمله مسایلی است که باعث شده تا این مجموعه مورد حفاظت بیشتر قرار نگیرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>